Eaton 700TPHSR431
SKU: CS5026117MPN: 700TPHSR431Alternate Part #: A6-2013XUPC/EAN: 786685992044
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$41,805.89
UnitAvailable on backorder
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 792A, 700 kVAR, 14 x 50 step, 480V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, L sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications
Attributes
| Amperage Rating | 792A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Size | L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 700 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Heavy duty capacitor cells |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 14 x 50 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5026117 |
|---|---|
| MPN | 700TPHSR431 |
| Alternate Part # | A6-2013X |
| UPC/EAN | 786685992044 |
