Eaton 150TPHSR231
SKU: CS5019601MPN: 150TPHSR231Alternate Part #: A6-1003XUPC/EAN: 786685991986
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank

$22,544.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Switched capacitor bank, heavy duty cells, 361A, 150 kVAR, 6 x 25 step, 240V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, L sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications
Attributes
| Amperage Rating | 361A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Size | L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 150 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Heavy duty capacitor cells |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 6 x 25 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5019601 |
|---|---|
| MPN | 150TPHSR231 |
| Alternate Part # | A6-1003X |
| UPC/EAN | 786685991986 |

