Eaton 1200TPHSR431MW
SKU: CS5018456MPN: 1200TPHSR431MWAlternate Part #: A6-2018XMWUPC/EAN: 786689282356
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$93,988.25
UnitAvailable on backorder
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 1443A, 1200 kVAR, 12 x 100 step, 480V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, KK sized NEMA 3R enclosure, Fused, Low voltage applications, Main Breaker
Attributes
| Amperage Rating | 1443A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Size | KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 1200 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Heavy duty capacitor cells, NEMA 3R enclosure |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 12 x 100 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5018456 |
|---|---|
| MPN | 1200TPHSR431MW |
| Alternate Part # | A6-2018XMW |
| UPC/EAN | 786689282356 |
