Eaton 1000TPCSR631M
SKU: CS5014133MPN: 1000TPCSR631MAlternate Part #: A6-3016MUPC/EAN: 786689281946
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$60,934.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 962A, 1000 kVAR, 10 x 100 step, 600V rating, 60 Hz, Three-phase, Floor-mount, KK sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications, Main Breaker
Attributes
| Accessories | molded-case circuit breaker rated 65 kAIC |
| Amperage Rating | 960A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Powder coated carbon steel |
| Enclosure Size | KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Switched Capacitor Banks |
| Rating | 1000 kVAR |
| Step X Kvar | 10 x 100 kVAR |
| Type | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5014133 |
|---|---|
| MPN | 1000TPCSR631M |
| Alternate Part # | A6-3016M |
| UPC/EAN | 786689281946 |

