Eaton 1000TPCSR431M
SKU: CS5014131MPN: 1000TPCSR431MAlternate Part #: A6-2016MUPC/EAN: 786689281939
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$62,796.49
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 1203A, 1000 kVAR, 10 x 100 step, 480V rating, 60 Hz, Three-phase, Floor-mount, KK sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications, Main Breaker
Attributes
| Accessories | molded-case circuit breaker rated 65 kAIC |
| Amperage Rating | 1200A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Powder coated carbon steel |
| Enclosure Size | KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Switched Capacitor Banks |
| Rating | 1000 kVAR |
| Step X Kvar | 10 x 100 kVAR |
| Type | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5014131 |
|---|---|
| MPN | 1000TPCSR431M |
| Alternate Part # | A6-2016M |
| UPC/EAN | 786689281939 |

