Eaton 800TPCSR431M
SKU: CS5026885MPN: 800TPCSR431MAlternate Part #: A6-2014MUPC/EAN: 786689282110
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$55,596.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AUTOVAR 600, Switched Capacitor Banks, 960A, 480V, Three-phase, 800 kVAR, Floor-mounted, Double-Door Enclosure Unit, 8 x 100, KK Frame, Main Breaker
Attributes
| Accessories | molded-case circuit breaker rated 65 kAIC |
| Amperage Rating | 960A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Powder coated carbon steel |
| Enclosure Size | KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Switched Capacitor Banks |
| Rating | 800 kVAR |
| Step X Kvar | 8 x 100 kVAR |
| Type | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5026885 |
|---|---|
| MPN | 800TPCSR431M |
| Alternate Part # | A6-2014M |
| UPC/EAN | 786689282110 |
