Eaton 1100TPCSR631M
SKU: CS5018326MPN: 1100TPCSR631MAlternate Part #: A6-3017MUPC/EAN: 786689282042
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$63,594.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 1058A, 1100 kVAR, 11 x 100 step, 600V rating, 60 Hz, Three-phase, Floor-mount, KK sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications, Main Breaker
Attributes
| Accessories | molded-case circuit breaker rated 65 kAIC |
| Amperage Rating | 1056A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Powder coated carbon steel |
| Enclosure Size | KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Switched Capacitor Banks |
| Rating | 1100 kVAR |
| Step X Kvar | 11 x 100 kVAR |
| Type | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5018326 |
|---|---|
| MPN | 1100TPCSR631M |
| Alternate Part # | A6-3017M |
| UPC/EAN | 786689282042 |

