Eaton 900TPCSR431M
SKU: CS5027591MPN: 900TPCSR431MAlternate Part #: A6-2015MUPC/EAN: 786689282158
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$57,798.07
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AUTOVAR 600, Switched Capacitor Banks, 1080A, 600V, Three-phase, 900 kVAR, Floor-mounted, Double-Door Enclosure Unit, 9 x 100, KK Frame, Main Breaker
Attributes
| Accessories | molded-case circuit breaker rated 65 kAIC |
| Amperage Rating | 1080A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Powder coated carbon steel |
| Enclosure Size | KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Switched Capacitor Banks |
| Rating | 900 kVAR |
| Step X Kvar | 9 x 100 kVAR |
| Type | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5027591 |
|---|---|
| MPN | 900TPCSR431M |
| Alternate Part # | A6-2015M |
| UPC/EAN | 786689282158 |
