Eaton X48M47F4516CUNEG
SKU: CS5012350MPN: X48M47F4516CUNEGAlternate Part #: X45DC017UPC/EAN: 786680196669
Eaton Harmonic mitigating transformer

$17,535.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Harmonic mitigating transformer, CU windings, DOE 2016, NEMA 2, 45 kVA, Floor mnt, 3-phase, -15° phase shift, PV: 480V delta, SV: 480Y/277, 4-wire, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 115°C, 45 kVA
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Material | Copper |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Phase Shift | -15 ° |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 480 V/277 V, four-wire |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient harmonic mitigating transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Voltage Rating | 480-480Y/277V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wiring Connection | 200X |
Specifications
| SKU | CS5012350 |
|---|---|
| MPN | X48M47F4516CUNEG |
| Alternate Part # | X45DC017 |
| UPC/EAN | 786680196669 |

