Eaton X48M28F1216CUNEG
SKU: CS5012314MPN: X48M28F1216CUNEGUPC/EAN: 786680175299
Eaton Harmonic mitigating transformer

$37,986.15
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Harmonic mitigating transformer, CU windings, DOE 2016, NEMA 2, 112.5 kVA, Floor mnt, 3-phase, -15° phase shift, PV: 480V delta, SV: 208Y/120, 4-wire, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 115°C, 112.5 kVA
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 112.50 kVA |
| Material | Copper windings |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Phase Shift | -15 ° |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V, four-wire |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient harmonic mitigating transformer |
| Volt Ampere Rating | 112.5 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | MMT |
Specifications
| SKU | CS5012314 |
|---|---|
| MPN | X48M28F1216CUNEG |
| UPC/EAN | 786680175299 |

