Eaton X29M47T75CU16NON
SKU: CS5012310MPN: X29M47T75CU16NONAlternate Part #: X75DC031UPC/EAN: 786680197482
Eaton Harmonic mitigating transformer

$27,554.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Harmonic mitigating transformer, CU windings, DOE 2016, NEMA 2, 75 kVA, Floor mnt, 3-phase, 0° phase shift, PV: 208V delta, SV: 480Y/277, 4-wire, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 75 kVA
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Material | Copper |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Phase Shift | 0 ° |
| Primary Voltage | 208 V delta |
| Secondary Voltage | 480 V/277 V, four-wire |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 0-deg, |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient harmonic mitigating transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Voltage Rating | 208-480Y/277V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5012310 |
|---|---|
| MPN | X29M47T75CU16NON |
| Alternate Part # | X75DC031 |
| UPC/EAN | 786680197482 |
