Eaton X48M28T4516CUNONLS45
SKU: CS5012341MPN: X48M28T4516CUNONLS45Alternate Part #: X45DC031UPC/EAN: 786680205675
Eaton Harmonic mitigating transformer

$19,293.25
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Harmonic mitigating transformer, CU windings, DOE 2016, NEMA 2, 220°C, 45 kVA, Floor mnt, 3-phase, 0° phase shift, PV: 480V delta, SV: 208Y/120, 4-wire, 45 dB, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 150°C, 45 kVA
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Phase Shift | 0 ° |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V, four-wire |
| Sound Level | 45 dB |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient harmonic mitigating transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | CEL |
| Wiring Connection | 200X |
Specifications
| SKU | CS5012341 |
|---|---|
| MPN | X48M28T4516CUNONLS45 |
| Alternate Part # | X45DC031 |
| UPC/EAN | 786680205675 |
