Eaton X48M28T4516CUNON
SKU: CS5012340MPN: X48M28T4516CUNONAlternate Part #: X45DC004UPC/EAN: 786680175329
Eaton Harmonic mitigating transformer

$16,082.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Harmonic mitigating transformer, CU windings, DOE 2016, NEMA 2, FR940, 45 kVA, Floor mnt, 3-phase, 0° phase shift, PV: 480V delta, SV: 208Y/120, 4-wire, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 45 kVA, WS58, 200X
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR940 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Material | Copper windings |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Phase Shift | 0 ° |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V, four-wire |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient harmonic mitigating transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | MMT |
| Weathershield | WS58 |
| Wiring Connection | 200X |
Specifications
| SKU | CS5012340 |
|---|---|
| MPN | X48M28T4516CUNON |
| Alternate Part # | X45DC004 |
| UPC/EAN | 786680175329 |
