Eaton X48M28F5516NON
SKU: CS5483079MPN: X48M28F5516NONUPC/EAN: 786680328572
Eaton Harmonic mitigating transformer




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Harmonic Mitigating ventilated transformer, DOE 2016, NEMA 3R, 60 Hz, 220°C, 500 kVA, Three-phase, 480 Delta V, 208/120 Vac, Al windings, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 115°C, 500 kVA, 480 Vac-208/120 Vac, 0° phase shift.
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 500 kVA |
| Material | Aluminum windings |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Phase Shift | 0 ° |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient harmonic mitigating transformer |
| Volt Ampere Rating | 500 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | KVA |
| Weathershield | Not required |
Specifications
| SKU | CS5483079 |
|---|---|
| MPN | X48M28F5516NON |
| UPC/EAN | 786680328572 |
