Eaton X48M28F7516CUNONLS50
SKU: CS5012323MPN: X48M28F7516CUNONLS50Alternate Part #: X75DC033UPC/EAN: 786680226861
Eaton General purpose ventilated transformer




$27,934.44
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 75 kVA, Harm Mitg XFMR 3PH 480-208, 115C rise, 0-Deg Phase Shift, Copper windings, 50dB Sound
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Phase Shift | 0 ° |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 50 dB |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS59 |
| Wiring Connection | 200X |
Specifications
| SKU | CS5012323 |
|---|---|
| MPN | X48M28F7516CUNONLS50 |
| Alternate Part # | X75DC033 |
| UPC/EAN | 786680226861 |

