Eaton X48M28F7516NON
SKU: CS5012325MPN: X48M28F7516NONAlternate Part #: X75DA005UPC/EAN: 786680230301
Eaton General purpose ventilated transformer




$19,676.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
75 kVA DOE 2016 Harm Mtg Ventd XFMR 3PH 480-208Y/120, 115 °C rise, Aluminum, Shielded
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Phase Shift | 0 ° |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | 942 |
| Wiring Connection | 200X |
Specifications
| SKU | CS5012325 |
|---|---|
| MPN | X48M28F7516NON |
| Alternate Part # | X75DA005 |
| UPC/EAN | 786680230301 |

