Eaton XTFR6P3BBY
SKU: CS5009989MPN: XTFR6P3BBYAlternate Part #: 3-1904-147AUPC/EAN: 782116612574
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 12A, 45 mm Frame size, 240V 50 hz, 277V 60 Hz coil,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 6.30A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009989 |
|---|---|
| MPN | XTFR6P3BBY |
| Alternate Part # | 3-1904-147A |
| UPC/EAN | 782116612574 |
