Eaton XTFR012BBL
SKU: CS5009617MPN: XTFR012BBLAlternate Part #: 3-1904-074AUPC/EAN: 782116612215
Eaton XT IEC motor control
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 1A, 45 mm Frame size, 110V 50 Hz, 120V 60 Hz coil,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |