Eaton XTFR6P3BBWD
SKU: CS5009988MPN: XTFR6P3BBWDAlternate Part #: 3-1904-146AUPC/EAN: 782116613441
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 12A, 45 mm Frame size, 190V 50 Hz, 220V 60 Hz coil,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 6.30A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |