Eaton XTFR6P3BBP
SKU: CS5009981MPN: XTFR6P3BBPAlternate Part #: 3-1904-139AUPC/EAN: 782116612536
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 12A, 45 mm Frame size, 220V 50 Hz, 240V 60 Hz coil,Frame B,0.1 to 32 A,Built in heater
Attributes
| Amperage Rating | 6.30A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009981 |
|---|---|
| MPN | XTFR6P3BBP |
| Alternate Part # | 3-1904-139A |
| UPC/EAN | 782116612536 |

