Eaton XTFRP40BBAD
SKU: CS5009398MPN: XTFRP40BBADAlternate Part #: 3-1904-191AUPC/EAN: 782116613250
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 1.6A, 45 mm Frame size, 48V 50 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |