Eaton XTFRP25BBD
SKU: CS5009360MPN: XTFRP25BBDAlternate Part #: 3-1904-174AUPC/EAN: 782116612680
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 16A, 45 mm Frame size, 48V 50 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.25A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |