Eaton XTFRP25BBW
SKU: CS5009373MPN: XTFRP25BBWAlternate Part #: 3-1904-187AUPC/EAN: 782116612765
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 1.6A, 45 mm Frame size, 12V 50/60 Hz coil,1NO-1NC auxilary contact,0.1 to 32 A,Frame B
Attributes
| Amperage Rating | 0.25A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |