Eaton XTFRP40BCAD
SKU: CS5009419MPN: XTFRP40BCADAlternate Part #: 3-1914-191AUPC/EAN: 782116618583
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 110V 50 Hz, 120V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009419 |
|---|---|
| MPN | XTFRP40BCAD |
| Alternate Part # | 3-1914-191A |
| UPC/EAN | 782116618583 |

