Eaton XTFRP40BBWD
SKU: CS5009416MPN: XTFRP40BBWDAlternate Part #: 3-1904-209AUPC/EAN: 782116613502
Eaton XT IEC motor control
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 42V 50 Hz, 48V ,1NO-1NC auxilary contact60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |