Eaton XTFRP25BBTD
SKU: CS5009371MPN: XTFRP25BBTDAlternate Part #: 3-1904-185AUPC/EAN: 782116613243
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 1.6A, 45 mm Frame size, 400V 50 Hz coil,1NO-1NC auxilary contact,0.1 to 32 A,Frame B
Attributes
| Amperage Rating | 0.25A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009371 |
|---|---|
| MPN | XTFRP25BBTD |
| Alternate Part # | 3-1904-185A |
| UPC/EAN | 782116613243 |
