Eaton XTCE025C01A
SKU: CS5007840MPN: XTCE025C01AAlternate Part #: MSAA277161UPC/EAN: 04015082771614
Eaton XT IEC contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NC, 25A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 2, 3, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |
| Frame Size | 45 mm |