Eaton XTCE012B10A
SKU: CS2194231MPN: XTCE012B10AUPC/EAN: 04015082768270
Eaton XT IEC contactor
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 12A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NO, 12A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 1, 2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 12 A |
| Frame Size | 45 mm |