Eaton XTCE018C10A
SKU: CS1782046MPN: XTCE018C10AAlternate Part #: MSAA277001UPC/EAN: 04015082770013
Eaton XT IEC contactor

$101.31
Unit7 in stock
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 18A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NO, 18A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 2, 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 18 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 2, 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS1782046 |
|---|---|
| MPN | XTCE018C10A |
| Alternate Part # | MSAA277001 |
| UPC/EAN | 04015082770013 |




