Eaton XTCE012B01A
SKU: CS2414497MPN: XTCE012B01AAlternate Part #: MSAA276862UPC/EAN: 04015082768621
Eaton XT IEC contactor






$87.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 12A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NC, 12A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 1, 2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 12 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 1, 2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS2414497 |
|---|---|
| MPN | XTCE012B01A |
| Alternate Part # | MSAA276862 |
| UPC/EAN | 04015082768621 |





