Eaton XTCE025C10A
SKU: CS1782037MPN: XTCE025C10AAlternate Part #: MSAA277129UPC/EAN: 04015082771294
Eaton XT IEC contactor
Unit4 in stock
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NO, 25A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 2, 3, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |
| Frame Size | 45 mm |