Eaton XTCR025C21A
SKU: CS5008338MPN: XTCR025C21AAlternate Part #: 3-1900-022AUPC/EAN: 786685180236
Eaton XT IEC contactor






$367.93
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 2NO-2NO, 25A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 2, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Reversing, , Screw terminals, FVR
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 2, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008338 |
|---|---|
| MPN | XTCR025C21A |
| Alternate Part # | 3-1900-022A |
| UPC/EAN | 786685180236 |



