Eaton XTAR065D11T5E100
SKU: CS5007162MPN: XTAR065D11T5E100Alternate Part #: 3-2601-441AUPC/EAN: 786685460505
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |