Eaton XTAR065D11G5E100
SKU: CS5007074MPN: XTAR065D11G5E100UPC/EAN: 786685460369
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,65 A,Top-mounted,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,20-100 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |