Eaton XTAR072D11A5E100
SKU: CS5007214MPN: XTAR072D11A5E100Alternate Part #: 3-2601-244AUPC/EAN: 786685446790
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,72 A,Top-mounted,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,20-100 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 72A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |