Eaton XTAR065D11B5E100
SKU: CS5007019MPN: XTAR065D11B5E100Alternate Part #: 3-2601-415AUPC/EAN: 786685460246
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,65 A,Top-mounted,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,20-100 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 20-100 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5007019 |
|---|---|
| MPN | XTAR065D11B5E100 |
| Alternate Part # | 3-2601-415A |
| UPC/EAN | 786685460246 |
