Eaton XTAR065D11C5E100
SKU: CS5007030MPN: XTAR065D11C5E100Alternate Part #: 3-2601-419AUPC/EAN: 786685460284
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,65 A,Top-mounted,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,20-100 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 20-100 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5007030 |
|---|---|
| MPN | XTAR065D11C5E100 |
| Alternate Part # | 3-2601-419A |
| UPC/EAN | 786685460284 |
