Eaton XTAE170G00WD050
SKU: CS5003404MPN: XTAE170G00WD050Alternate Part #: 3-1842-160BUPC/EAN: 786685214306
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,170 A,48 Vdc,0NO-0NC,G frame,90 mm,35-50 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 170A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 35-50 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003404 |
|---|---|
| MPN | XTAE170G00WD050 |
| Alternate Part # | 3-1842-160B |
| UPC/EAN | 786685214306 |
