Eaton XTAE170G00W050
SKU: CS5003411MPN: XTAE170G00W050Alternate Part #: 3-1842-159BUPC/EAN: 786685214290
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,170 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,0NO-0NC,G frame,90 mm,35-50 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 170A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |