Eaton XTAE170G00BD035
SKU: CS5003361MPN: XTAE170G00BD035Alternate Part #: 3-1842-144BUPC/EAN: 786685214146
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,170 A,220 Vdc,0NO-0NC,G frame,90 mm,25-35 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 170A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 25-35 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003361 |
|---|---|
| MPN | XTAE170G00BD035 |
| Alternate Part # | 3-1842-144B |
| UPC/EAN | 786685214146 |
