Eaton XTAE170G00AD050
SKU: CS5003348MPN: XTAE170G00AD050Alternate Part #: 3-1842-152BUPC/EAN: 786685214221
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,170 A,110-130 Vdc,0NO-0NC,G frame,90 mm,35-50 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 170A |
| Coil | 110-130 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 35-50 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003348 |
|---|---|
| MPN | XTAE170G00AD050 |
| Alternate Part # | 3-1842-152B |
| UPC/EAN | 786685214221 |
