Eaton XTAE150G00W3E150
SKU: CS5003311MPN: XTAE150G00W3E150Alternate Part #: 3-2239-033BUPC/EAN: 786685100456
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,150 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,0NO-0NC,G frame,90 mm,30-150 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 150A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |