Eaton XTAE150G00L3E150
SKU: CS5003291MPN: XTAE150G00L3E150Alternate Part #: 3-2239-031BUPC/EAN: 786685100432
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,150 A,380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz,0NO-0NC,G frame,90 mm,30-150 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 150A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |