Eaton XTAE115G00W3E150
SKU: CS5003231MPN: XTAE115G00W3E150Alternate Part #: 3-2239-013BUPC/EAN: 786685100258
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,115 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,0NO-0NC,G frame,90 mm,30-150 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 115A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 30-150 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003231 |
|---|---|
| MPN | XTAE115G00W3E150 |
| Alternate Part # | 3-2239-013B |
| UPC/EAN | 786685100258 |
