Eaton XTAE115G00B3E150
SKU: CS5003198MPN: XTAE115G00B3E150Alternate Part #: 3-2239-003BUPC/EAN: 786685100159
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,115 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,0NO-0NC,G frame,90 mm,30-150 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 115A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |