Eaton XTAE015B10WD016
SKU: CS4999874MPN: XTAE015B10WD016Alternate Part #: 3-1802-1889AUPC/EAN: 782116849413
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,48 Vdc,1NO,B frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999874 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B10WD016 |
| Alternate Part # | 3-1802-1889A |
| UPC/EAN | 782116849413 |

