Eaton XTAE015B10WD012
SKU: CS4999873MPN: XTAE015B10WD012Alternate Part #: 3-1802-1868AUPC/EAN: 782116849406
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,48 Vdc,1NO,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-12 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999873 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B10WD012 |
| Alternate Part # | 3-1802-1868A |
| UPC/EAN | 782116849406 |

