Eaton XTAE015B10Y016
SKU: CS4999908MPN: XTAE015B10Y016Alternate Part #: 3-1802-1890AUPC/EAN: 782116849574
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,48 V 50 Hz,1NO,B frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |