Eaton XTAE015B10AD012
SKU: CS4999543MPN: XTAE015B10AD012Alternate Part #: 3-1802-1850AUPC/EAN: 782116847242
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,120 Vdc,1NO,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-12 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999543 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B10AD012 |
| Alternate Part # | 3-1802-1850A |
| UPC/EAN | 782116847242 |

