Eaton XTAE009B01AD012
SKU: CS4997781MPN: XTAE009B01AD012Alternate Part #: 3-1802-632AUPC/EAN: 782116835058
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,120 Vdc,1NC,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-12 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997781 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B01AD012 |
| Alternate Part # | 3-1802-632A |
| UPC/EAN | 782116835058 |

